Akademia Życia

Terapia, jasnowidzenie to moja pasja. Udzielam konsultacji, porad duchowych oraz przepowiadam przyszłość. Jednak nie jestem typową wróżką czy jasnowidzem. W swojej pracy staram się nakierować Cię na właściwą drogę i zwrócić uwagę na te aspekty twojego życia, które Ci umykają, a mogą rozświetlić drogę twojego życia.

Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 17 stycznia 2013

Wymiana starego kotła



Zmieniające się technologie na rynku ogrzewania oraz ceny paliw powodują, że w pewnym momencie zaczynamy zastanawiać się nad wymianą albo całego systemu grzewczego albo naszego kotła CO. Generalnie taka inwestycja  podyktowana jest  zaoszczędzeniem na kosztach zużycia energii cieplnej. Czyli ogrzać dom, zachowując właściwy komfort cieplny, za stosunkowo mniejsze pieniądze.  

Podobnie jak wymieniamy lub modernizujemy  co parę lat elementy budowlane czy stolarki budowlanej  jak okna, drzwi drewniane czy dach- 
dla poprawy szczelności naszego domu i zmniejszeniu strat ciepła  tak i nasz system grzewczy podlegać będzie wymianie. 
Cechą charakterystyczną jaka musi odznaczać się nasz kocioł CO to przede wszystkim musi być sprawny, ale i jednocześnie pozwalał tanio ogrzać nasz dom. Z tego też względu wymiana kotła co jest uzasadniona ekonomicznie. Jednak który kocioł tak naprawdę pozwoli zmniejszyć nam koszty ogrzewania ? W tym wypadku należy kierować się pewnymi zasadami wyboru.
Gdy nasz kocioł jest już wyeksploatowany lub nieekonomiczny i służy nam prawie już 10 lat to warto pomyśleć o jego wymianie. Tymbardziej że sprawność takiego kotła paroletniego znacznie spada, nie jest on tak efektywny jak na początku. Tylko jaki piec wybrać ? Przede wszystkim nasze nowe urządzenie grzewcze powinno pokrywać zapotrzebowanie na ciepło przy najniższej temperaturze na zewnątrz. Temperatura obliczeniowa w Polsce ustalona doświadczalnie na podstawie wieloletnich obserwacji wynosi zimą od-16°C w  okolicach nadmorskich i  -24°C na Suwalszczyźnie i w górach. Jednakże tak niskie temperatury rzadko się zdarzają, a przez większość sezonu grzewczego temperatura waha się około 0 st. C. Średnie obciążenie kotła wynosi zazwyczaj 30 %. Porównując kocioł tradycyjny z kondensacyjnym, ten ostatni wypada lepiej. Z tego względu, ze kocioł kondensacyjny im mniej jest obciążony tym jego sprawność jest lepsza. Natomiast tradycyjny piec przy mniejszych obciążeniach traci na sprawności.  Zatem jak wynika z doświadczeń warto stary piec zastąpić kondensacyjnym. Kotły tego typu  można montować w starych instalacjach grzewczych,  gdzie parametry wody zasilającej i powrotnej mają 90/70°C. Co prawda przy kotle kondensacyjnym temperatura wody powrotnej będzie nico niższa, wahając się miedzy 50-60 st. C. Przy takich parametrach w zimowych warunkach gdy na dworzu mamy około – 5 st. C nasz kocioł kondensacyjny będzie obciążony w 65 %. Przy temperaturach koło zerowych lub powyżej zera jego obciążenie sięga rzędu  30 %, co daje nam oszczędności w ilości spalanego paliwa. Ponadto przeważnie stare instalacje grzewcze są przewymiarowane i wyposażone w większą  ilość ożebrowań grzejników, niż wymaga tego zapotrzebowanie cieplne pomieszczeń. A co za tym idzie pozwala to na utrzymanie właściwej temperatury w pomieszczeniach przy niższych parametrach wody zasilającej i powrotnej. Gdy budynek jest ocieplony i ma wymienione okna, to przy instalacji z kotłem kondensacyjnym możemy spodziewać się dużych oszczędności na naszym ogrzewaniu. Przy wymianie kotła starego na kondensacyjny należy pamiętać o wymianie lub modernizacji komina. Wkład kominowy musi być odporny na niszczące działanie agresywnych skroplin.  Miejsce zainstalowania nowego kotła zależy od rodzaju zastosowanego paliwa. Jeżeli jest to kocioł gazowy to z wyborem miejsca mamy dużą swobodę. Nowoczesne urządzenia cieplne z zamkniętą komorą spalania można obecnie montować w pomieszczeniach użytkowych takich jak łazienka, kuchnia czy przedpokój. Jednak nie zalecam ich montowania w pomieszczeniach gdzie na stałe przebywają ludzie czyli salon, pokój dziecięcy czy sypialnia. W tym wypadku awaria instalacji gazowej może zagrozić życiu domowników. Kotły zasilane gazami ciężki jak propan butan czy sam propan muszą być instalowane wyłącznie w pomieszczeniach, gdzie poziom podłogi znajduje się powyżej poziomu terenu. W razie awarii takiego kotła gaz wypływający z instalacji zbiera się przy podłodze i grozi wybuchem. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz